Aktivity, kterým se během roku věnujeme, vycházejí z rytmu přírody a s ním spjatých tradičních lidských činnost.

Podzim – rovnodennost

Během podzimu dozrávají plody, které sbíráme, krájíme, sušíme a využíváme k všelijakému tvoření. Příroda se chystá ke spánku a i my se připravujeme na zimu tak, abychom ji mohli přečkat v hojnosti a zároveň se mohli starat i o zvířátka kolem nás; stavíme tak například krmítko či chystáme mlsání pro lesní zvěř. Slavíme rovnodennost.

Zima – oheň

V zimě příroda spí, my ale nikoliv. Užíváme si zimních radovánek, koulujeme se, bobujeme, stavíme ze sněhu. Krmíme divoká zvířata, pozorujeme stopy ve sněhu. Hlavním tématem zimy je oheň, který se učíme rozdělávat, ale také si kolem něj povídáme různé příběhy a pohádky. Věnujeme se tradicím spojeným s adventem a Vánoci.

Jaro – probouzení

Na jaře se příroda probouzí, což nám poskytuje nespočet příležitostí k pozorování. Zároveň ale sami chystáme záhony, sejeme, sázíme, zaléváme a jinak pečujeme o nové rostlinky a sledujeme, jak probíhá klíčení, objevují se první lístky, květy a později i plody. Sbíráme listy a květy, vyrábíme sirupy, sušíme bylinné směsi. Věnujeme se tradicím spojeným s Velikonocemi.

Léto – slunovrat

Hlavním tématem letního období je pro nás voda. Koupeme se, otužujeme se, hrajeme si s vodou a pozorujeme její zákonitosti. Trávíme hodně času venku, stavíme si přístřešky, spíme venku, pozorujeme Slunce. Oslavujeme slunovrat. Sbíráme, jíme a zpracováváme první plody. Jezdíme na výlety.